TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Niech na ca?ym ?wiecie wojna, byle polska wie? zaciszna, byle polska wie? spokojnaStrefa Militarna Podrzecze 2014

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć         W ostatni weekend po raz kolejny dane nam było uczestniczyć w jednej z najlepszych imprez rekonstrukcyjnych w roku – Strefie Militarnej w Podrzeczu. Jak co roku cześć Stowarzyszenia przybyła na miejsce akcji już środę. Jak zawsze pracy było sporo. Pierwszym zadaniem, trzeba przyznać najtrudniejszym było rozminowaniem terenu. Teren na którym odbywa się zlot jest na co dzień miejscem grasowania całkiem pokaźnego stada przedstawicieli rodziny czterokopytnych więc ślady ich bytności widoczne były na każdym kroku.

W tym roku postanowiliśmy zaprezentować obóz leśny Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego tzw Żołnierzy Wyklętych. Staraliśmy się więc zaprezentować różnego rodzaju sposoby obozowania, od namiotów zbudowanych z zdobycznych niemieckich i rosyjskich pałatek po szałasy zbudowane z gałęzi i igliwia. Punktem centralnym był oczywiście „skromnie” zastawiony stół gdzie niemalże przez 24 godziny zasiadali goście oraz członkowie Stowarzyszenia.

Punktem centralnym sobotniego popołudnia była inscenizacja bitwy pancernej pod Studziankami. Należy przypomnieć, że w tym roku przypada 70-ta rocznica tych wydarzeń. W inscenizacji wcięliśmy się w piechotę Wojska Polskiego na Wschodzie, która stanowiła wsparcie atakujących pojazdów pancernych takich jak T-34/85 ora T-70. Bardzo efektownym elementem inscenizacji był nalot prowadzony przez odpowiednio ucharakteryzowany samolot. Niemalże perfekcyjne zestrojenie lotu oraz pirotechniki sprawiało wrażenie bardzo realistycznego nalotu. Pomimo sporych strat po stronie rosyjsko-polskiej niemieckie wojska zostały pokonane i wszyscy szczęśliwie wrócili do obozowiska.

Niedzielny poranek rozpoczął się od przygotować do organizowanej przez nas inscenizacji rozbicia posterunku UB. Jak widomo nie raz dane nam było organizować tego typu inscenizację wiec pracy było niewiele. Scenariusz przewidywał odbicie jeńców pojmanych przez grupę operacyjną KBW. Akcja rozpoczęła się od próby zmylenia wartownika na posterunku. Dwóch partyzantów prowadziło więźnia, pojmanego niby w obławie. Niestety czujność wartownika zainicjowała wymianę ognia. Na szczęście w pobliżu czekała reszta oddziału co pozwoliło na otoczenia posterunku i ostrzał krzyżowy funkcjonariuszy UB. Po kilku minutach przestraszeni milicjanci poddali się, udało się uwolnić skatowanego więźnia oraz zdobyć kilka sztuk broni. Tradycyjnie na koniec partyzancie zebrali rannych, i oddalili się do lasu.

Po inscenizacji rozpoczęło się sprzątania dioramy i zbieranie „gratów”. Z racji długiej drogi do domu musieliśmy z bólem serca wyjechać dosyć wcześnie. Wszyscy wracaliśmy zmęczeni ale zadowoleni, jak co roku. Mam nadzieje że w przyszłym roku również będzie nam dane uczestniczyć w tej imprezie.

Ogień!!!

opracował: Malina
Galeria - zdjęć (21)
Powiązane


Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków