TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Niech na ca?ym ?wiecie wojna, byle polska wie? zaciszna, byle polska wie? spokojnaGDYŃSKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI 2012

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć         Po blisko trzech latach nieobecności na Gdyńskiej Paradzie Niepodległości nasze Stowarzyszenie korzystając z zaproszenia władz miasta postanowiło iż tego roku nie udamy się wzorem lat poprzednich do Warszawy święcić ten jakże radosny dla nas dzień a pozostaniemy w naszych rodzinnych stronach.

Powodów jak zwykle było kilka – po pierwsze nauczeni doświadczeniem minionych lat nie interesował nas udział w imprezie którą w dość nonszalancki sposób można zamienić z radosnego i pełnego pozytywnej energii wydarzenia w swoistą barykadę na której rozgrywając swoje kompleksy, małości czy po prostu niedorozwój umysłowy część zainteresowanych nie bacząc na nic będzie parła za wszelką cenę do konfrontacji szafując przy tym niczym ostrzem bagnetów hasłami o zniewoleniu czy potrzebie odnowy moralnej. Nie rozumiemy takiego podejścia i porównujemy je do picia wódki na spotkaniu „klubu AA”- nie ten czas i nie to miejsce. Po przeanalizowaniu możliwych koncepcji w jakiej roli chcemy zaprezentować się mieszkańcom naszego miasta zgodnie postanowiliśmy iż tego roku wystąpimy jako pododdział 1 Brygady Pancernej im Bohaterów Westerplatte.

Wybór dla nasz wydawał się dość oczywisty albowiem już od początku naszego uczestnictwa w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości mieliśmy zaszczyt maszerować ulicami miasta jako pododdział Gryfa Pomorskiego, Formacja Armii Krajowej czy też jako Żołnierze Wyklęci ze szwadronu mjr. Szendzielarza „Łupaszki”. Ponadto udało nam się zaprosić inne grupy rekonstrukcyjne reprezentujące formację Wojska Polskiego okresu II Wojny Światowej- poczynając od żołnierzy września 39’ czyli Gdyński Szwadron Krakusów, II Morski Pułk Strzelców, przez formację powstańcze a na żołnierzach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego kończąc. Brakowało w zasadzie tylko formacji która notabene nie niosła nam ani wolności ani suwerenności ale biła się o Polskę.

Warto również wspomnieć iż od początku formowania w Sielcach nad Oką i w Biełoomucie tj 1943 roku do 1947 obchodzono święto 11 listopada. A zatem uznaliśmy iż warto ów fakt przypomnieć. Ostatecznie w dniu 11 listopada 2012 roku stawiliśmy się w rejonie ulic Starowiejskiej i Dworcowej ustawiając się w kolumnie trójkowej – typowej dla formacji paradnej tamtego okresu. Umundurowanie, insygnia oraz repliki broni starannie przygotowywaliśmy i kompletowaliśmy już od ponad miesiąca tak by nic nie odbiegało od wyglądu żołnierzy wkraczających na pancerzach czołgów z polską numeracją do Gdyni.

Około godziny 11 parada powoli ruszyła ulicą 10 lutego kierując się pod pomnik Marynarza Polskiego gdzie tradycyjnie realizowane był główny punkt uroczystości. Po przemówieniach Prezydenta miasta, Dowódcy Marynarki Wojennej złożono kwiaty i wiązanki. Dalsza część uroczystego święta realizowana była w różnych częściach miasta. Jako Stowarzyszenie tradycyjnie przemarszem Bulwarem Nadmorskim zakończyliśmy część oficjalną

opracował: Papox
Galeria - zdjęć (5)
Powiązane


Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków