TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Niech na ca?ym ?wiecie wojna, byle polska wie? zaciszna, byle polska wie? spokojnaDZIEŃ PODOFICERA w CWTiD Marynarki Wojennej RP

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć         W pierwszych dniach października do naszego Stowarzyszenia dotarło zapytanie z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW z Wejherowa czy nie wzięlibyśmy udziału w „Dniu Podoficera” organizowanego w tamtejszej jednostce wojskowej w dniach 27-28 października br. I choć początkowo nie ma co ukrywać byliśmy do tego projektu sceptycznie nastawieni bowiem dzień i godziny pokazu jaki mieliśmy zaprezentować na terenie jednostki wypadał w środku tygodnia przez co realną byłą obawa że nie będzie miał kto w tym przedsięwzięciu uczestniczyć. Ostatecznie po wykorzystaniu WCZ i zebraniu informacji od członków TGRH następnego dnia wiedzieliśmy że jesteśmy w stanie temu zadaniu podołać – zatem nie pozostało nic innego jak poinformować Pana st. chor. sztab. Mirosława Brusiło który organizował ów „Dzień Podoficera” o włączeniu się Stowarzyszenia do działań. Z założenia mieliśmy przygotować prezentację multimedialną przybliżającą problematykę walk na terenie Wejherowa i 3miasta w marcu 1945 roku z perspektywy właśnie miasta i okolic w których stacjonuję dzisiejsza jednostka. Drugim aspektem była prezentacja mundurów, sprzętu i różnego rodzaju eksponatów pochodzących ze wszystkich formacji wojskowych biorących udział w walkach w marcu 1945 roku na podejściach do Gdyni.

Nie ma co ukrywać iż bez wysokiego zaangażowania kolegów Michała Katzera, Piotra Soleckiego, Marcina Wołowskiego nie byłoby możliwe przygotowanie, zgromadzenie i zaprezentowanie takiej ilości unikalnych eksponatów.
Ostatecznie po omówieniu niezbędnych detali z zakresu organizacji pokazu, ustaleniu godzin itp. w dniu 27 października reprezentacja Stowarzyszenia pojawiła się na terenie Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW w Wejherowie. Po przygotowaniu ekspozycji statycznej i przebraniu się w mundury z epoki przy czym warto podkreślić wsparł nas kolega st. szer. Mateusz Dominik z CWTiD zaproszono do klubu żołnierskiego wszystkich Podoficerów i chętnych. Cały pokaz trwał ponad godzinę, po części omawiającej poszczególne cele taktyczne obydwu stron konfliktu, zadania poszczególnych formacji wojsk i kwestii związanych z ludnością cywilną na tutejszym teatrze działań dokonano przejścia już do zaprezentowania zebranych eksponatów przy czym ważne jest podkreślenia że każdy mógł osobiście przekonać się o wadze rusznicy PTRS czy innych modeli uzbrojenia i wyposażenia co stanowiło doskonałą płaszczyznę do wymiany poglądów i wiadomości z zakresu tak wiedzy historycznej jak i spostrzeżeń z dzisiejszych trudów służby wojskowej.

Ostatecznie gdyby nie nasz największy przeciwnik –jakim jest nieubłagany i głuchy na wszelkie apele czas- rozmowy trwałyby do późnego południa, niestety trzeba było ów deliberację zakończyć i zaproponować w przyszłości dłuższe spotkanie w konwencji bardziej przystępnej dla Stowarzyszenia czyli odbywającą się w dzień wolny od pracy. Ostatecznie Wizyta w Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW wypadła nadzwyczaj udanie czego świadectwem są pozytywne opinie wielu żołnierzy zawodowych obecnych na pokazie i dziękujących nam za poświęcenie im swego czasu.

opracował: Papox
Galeria - zdjęć (8)
Powiązane


Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków